Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

PRZYRÓW ZNÓW MIASTEM !

Jan Lechoń mawiał, iż szczęśliwe narody nie posiadają swojej historii. Jej znajomość warunkuje naszą tożsamość i jest niezbędna, by w pełni zrozumieć swoje pochodzenie.  Dzieje Przyrowa z całą pewnością nie należą do pomyślnych. Są bowiem naznaczone ogromem bólu i cierpienia. Krew, która została przelana przez naszych przodków to akt niezwykłego męstwa i siły charakteru. Cena, jaką przyszło zapłacić mieszkańcom Przyrowa – była potężna.  Na miejscu dzisiejszego Przyrowa szumiały lasy, a nad brzegami Wiercicy dzikie ptactwo zakładało swe gniazda. Trudno dostępne to były tereny: bagienne, lesiste. Na granicy dwóch historycznych dzielnic: Małopolski i Wielkopolski, nieopodal rzeki, we wsi Komorów, po drugiej stronie Wiercicy, stanęły pierwsze ubogie chaty. Były tu i siedliska rybaków, których rzeka na swoich falach przyniosła i żywiła. Byli to ludzie dobrzy i bogobojni. Ku chwale Stwórcy wybudowali kościół parafialny, by Pan miał ich w opiece. Wiedli spokojny, dostatni żywot. Pewnego dnia roku pańskiego 1350 wielka epidemia ludzkość zdziesiątkowała – dżuma - „czarną śmiercią” zwana. Zmusiła ocalałą ludzkość do ucieczki przed zarazą na prawy brzeg rzeki. I tak nasi przodkowie osadnicy za rowem zamieszkali, później gród na tę część nazwali Przyrowem. Po upadku powstania styczniowego nastąpiły srogie, carskie represje. Dekretem cara Rosji Aleksandra II z dnia 13 lipca 1869 roku miasta zostały pozbawione praw miejskich, przemianowane na osady i przydzielone do gmin wiejskich. Dla Przyrowa oznaczało to koniec 500-letniego funkcjonowania miasta. W czasie II wojny światowej do niewoli Armii Czerwonej dostało się około ćwierć miliona żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 18 tys. oficerów. Wkrótce osadzono ich w obozach specjalnych: w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. A następnie zabijano strzałem w tył głowy, czego przykładem jest Katyń. Wśród zamordowanych oficerów był Bronisław Kluza - nauczyciel z Przyrowa.
Jednak historia Przyrowa nabiera kolorów… Decyzją Prezesa Rady Ministrów  z dniem 1 stycznia 2024 roku po 155 latach Przyrów znów jest miastem!
Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przyrowie odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta i Gminy na czele z Przewodniczącą Marią Stępień., która uchwałą przypieczętowała akt nadania praw miejskich Przyrowowi.      Miała ona niecodzienny charakter. Uroczystość zainaugurowali Uczniowie, którzy przedstawili montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło rysu historycznego, który doskonale przeniósł uczestników uroczystości do czasów, gdy król Kazimierz lokował Przyrów, przepiękne pieśni nadały powagi i wzniosłości. Pokaz zwieńczył polonez. Szanowni Goście, jakże licznie przybyli, złożyli Panu Robertowi Nowakowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Przyrów oraz Wiceburmistrz Annie Kowalskiej-Fert liczne życzenia i gratulacje. 
Poseł Szymon Giżyński Poseł na Sejm RP, który wspierał działania władz Przyrowa w drodze do odzyskania należnych praw miejskich, wystosował list gratulacyjny, który odczytała redaktor naczelna Gazety Częstochowskiej - Urszula Giżyńska. (“Przyrów świętował przywrócenie praw miejskich - Gazeta Częstochowska”

Autor:  szkola.przyrow.pl
17
MAR
2024
64
razy
czytano

8/713

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie