JUBILEUSZOWY XX TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR STAROSTY CZĘSTOCHOWSKIEGO Z OKAZJI DNIA LOKACJI PRZYROWA PRZYRÓW, 12 MARCA 2024 ROKU

Dnia 15 marca 2024 r. minęła 655. rocznica lokacji Przyrowa przez króla Kazimierza Wielkiego w 1369 roku. Od tego wydarzenia datuje się historia Przyrowa, który miastem był ponad 500 lat, do roku 1870 i ponownie odzyskał prawa miejskie z dniem 1 stycznia 2024 r.  Obchodzony w szkole w Przyrowie „Dzień Lokacji” ma na celu przypominać historię Przyrowa i zwrócić uwagę na dawne, zapomniane miasta, które tak jak Przyrów cieszyły się kiedyś miejskimi prawami.

Turniej piłki nożnej w hali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie ma już swoją długą i bogatą tradycję. Zapoczątkowany został w 2003 roku, wkrótce po oddaniu do użytku hali sportowej. W latach 2020 i 2021 w historii turnieju były dwa lata przerwy z uwagi na epidemię Covid-19. W 19-tu dotychczas rozegranych turniejach 9-krotnie „Puchar Lokacji” zdobyli gospodarze z Przyrowa, 3-krotnie zwyciężali uczniowie z Lelowa, jednokrotnie z Koniecpola 1, Mokrzeszy, Woli Mokrzeskiej, Olbrachcic, Mstowa, Koniecpola 2 i Dąbrowy Zielonej.

Organizację XX turnieju, już po raz 12-ty wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Częstochowie, które ufundowało komplet 4 piłek. Miasto i Gmina Przyrów wsparło w tym roku turniej finansując karty podarunkowe na zakupy sprzętu sportowego o wartości 500 zł, 300 zł, i 200 zł za I, II i III miejsce. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie zakupił puchary.

Tegoroczny turniej odbył się zgodnie z planem w godzinach od 9.00 do13.00. Wzięło w nim udział dziewięć zespołów z 6 gmin powiatu częstochowskiego: Kłomnice, Koniecpol, Janów, Lelów, Mstów i Przyrów. Za organizacje turnieju odpowiedzialni byli p. Wiesław Stanuchiewicz – pomysłodawca turnieju oraz p. Łukasz Ślęzak – obydwaj nauczyciele ZS-P w Przyrowie.
Turniej w imieniu Dyrektor Szkoły p. Haliny Trojak otworzyła Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie - Pani Magdalena Zbrojkiewicz-Kostan. Rozgrywki sędziował sędzia zrzeszony w Śląskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej, Podokręg Częstochowa Jakub Bałchanowski. Na widowni hali sportowej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz zainteresowani kibice. Po oficjalnym otwarciu tradycyjnie przeprowadzone zostało losowanie grup. Zgodnie z regulaminem na czele grup rozstawione zostały trzy najlepsze uczestniczące w turnieju zespoły z tegorocznych mistrzostw powiatu częstochowskiego w igrzyskach dzieci w piłce nożnej: Przyrów, Mstów i Koniecpol 2. Do rozstawionych dolosowano pozostałe zespoły tak, aby drużyny z tej samej gminy nie grały razem w grupie. Rozegrano w sumie 15 meczów w systemie mieszanym. Najpierw rozgrywki każdy z każdym w trzech grupach. Następnie rozgrywki wicemistrzów grup z eliminacji, a na koniec finał turnieju – rozgrywki między mistrzami trzech grup. Wszystkie mecze trwały po 10 minut bez zmiany stron. Zawodnicy w 15 meczach strzelili 54 bramki, co dało średnią 3,6 bramki na mecz. Żaden mecz nie zakończył się remisem, sędzia odgwizdał tylko jeden rzut karny. Eliminacje w grupach wyłoniły trzy najlepsze zespoły: rozstawione Przyrów i Mstów oraz Lusławice, które wygrały grupę C. W drugiej fazie turnieju wicemistrzowie grup: Podlesie, Janów i Koniecpol 2 rywalizowały o miejsca IV, V i VI. Zespół z Janowa po zwycięstwach 3:0 nad Podlesiem i 2:1 nad Koniecpolem 2 zajął IV miejsce w turnieju. W pierwszym meczu wielkiego finału gospodarze z Przyrowa po bardzo zaciętym i wyrównanym pojedynku zwyciężyli Mstów 4:3. W drugim meczu Mstów pokonał Lusławice 2:0.
Przy takich wynikach o zwycięstwie w turnieju miał rozstrzygnąć ostatni mecz Przyrowa z Lusławicami. Zespół z Przyrowa niesiony dopingiem kibiców, w tym Burmistrza Miasta i Gminy Przyrów Pana Roberta Nowaka w macierzystej hali sportowej okazał się lepszy od rywali z Lusławic i zwyciężył 1:0. Najlepszym bramkarzem turnieju został Miłosz Podsiedlik z Lusławic ze stratą tylko 3 bramek w całym turnieju. Najlepszym strzelcem turnieju z wynikiem 7 strzelonych bramek został Filip Kosętka z Przyrowa, a najlepszym zawodnikiem turnieju decyzją sędziego i opiekunów 3 najlepszych zespołów wybrano Eryka Bartelaka – lidera zespołu z Mstowa.

W przerwie zawodnicy i opiekunowie otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez Dyrektora ZS-P w Przyrowie oraz Piekarnię Święta Anna - Zdzisław Możyłowski. Zawody zakończyły się wręczeniem pucharów, dyplomów, statuetek oraz nagród rzeczowych: piłek dla 4 najlepszych zespołów oraz talonów na zakupy sprzętu sportowego.

Sprawozdanie opracował: Wiesław Stanuchiewicz