Narodowe Czytanie 2023 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Przyrowie

Weź do ręki tę książkę, idź do grabowej altany, czytaj i wspominaj!

E. Orzeszkowa

17 października 2023 roku już po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość literatury narodowej pod nazwą Narodowe Czytanie. Akcja została zainicjowana przez Parę Prezydencką w 2012 roku. Od tamtego czasu każdego roku publicznie odczytywane są fragmenty polskich dzieł narodowych. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania była powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Do udziału w tegorocznej akcji zachęcały słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy: To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek przy polskim stole. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

Wydarzenie rozpoczęła pani dyrektor Halina Trojak, która powitała zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów. Następnie uczennice klasy VII – Wanessa Synowiec i Zuzanna Wawryła przypomniały historię akcji Narodowego Czytania oraz zarys fabuły powieści Nad Niemnem. Wspólne czytanie dzieła zapoczątkowała pani dyrektor Halina Trojak. Kolejne fragmenty przeczytali: pani wicedyrektor Magdalena Zbrojkiewicz – Kostan, Wójt Gminy Przyrów – pan Robert Nowak, pani Maria Stępień – Przewodnicząca Rady Gminy, pani Małgorzata Brodek oraz pani Alicja Stępniewska – Nawaratne.

Zaproszeni lektorzy przeczytali między innymi fragmenty nawiązujące do powstania styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku, przepiękne opisy przyrody oraz opis gospodarstwa rodziny Bohatyrowiczów. Na zakończenie pani dyrektor podsumowała szkolne wydarzenie w ramach Narodowego Czytania, podziękowała za zaangażowanie i zachęciła wszystkich uczniów do czytania książek.

Dziękujemy wszystkim gościom za udział i zapraszamy na kolejną odsłonę Narodowego Czytania za rok!

LIS