Wernisaż wystawy "Powstanie Zamojskie"

21 marca 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie odbył się Wernisaż wystawy Powstanie Zamojskie.

80 lat temu pod koniec listopada 1942 r., hitlerowskie Niemcy, realizując zbrodniczy Generalplan Ost zakładający wytępienie Słowian od Łaby po Ural, przystąpiły do rozpoczęcia drugiego – głównego etapu wysiedleń z Zamojszczyzny.
W wyniku realizacji tego zbrodniczego planu Zamojszczyzna miała stać się pierwszym obszarem osadniczym dla III Rzeszy Niemieckiej. Na terenie powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego planowano utworzyć tzw. Niemiecki Okręg Osiedleńczy.
Łącznie na terenie Zamojszczyzny wysiedlono bądź spacyfikowano 297 wsi, usuwając z nich około 110 tys. Polaków. Wysiedlaną ludność, po pobycie w obozach przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, wywożono na przymusowe roboty do Niemiec i do obozów koncentracyjnych.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie Halina Trojak podczas wygłoszonego przemówienia, powitała zgromadzonych gości. Wernisaż Powstanie Zamojskie zorganizowany został z inicjatywy Stanisława Gmitruka - Prezesa Oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego w Częstochowie oraz Roberta Nowaka - Wójta Gminy Przyrów.

Wójt Gminy Przyrów - Robert Nowak  - podczas przemówienia z okazji uroczystości.

Prezes Oddziału Stanisław Gmitruk zaprezentował dotychczasową, realizowaną przez Częstochowski Oddział LTN-K działalność wystawienniczą.

Walka zbrojna w obronie wysiedlanej ludności Zamojszczyzny była największym ze względu na czas trwania i zasięg terytorialny aktem zorganizowanego oporu Polskiego Państwa Podziemnego przeciwko zbrodniczej polityce niemieckiej na okupowanych ziemiach. Działania odwetowe polskiego podziemia Niemcy określili mianem Powstania Zamojskiego. Wobec siły polskiego oporu, 22 lutego 1943 r. generalny gubernator Hans Frank nakazał przerwanie akcji. Niemcy planowali wysiedlić mieszkańców prawie 700 miejscowości. Zdołali uczynić to wobec mieszkańców 293 wsi.

Główną częścią wernisażu wystawy była prezentacja, której dokonał Mirosław Kula, Wiceprezes ZG LTN-K, były Wicewojewoda Częstochowski, który szczegółowo omówił przebieg działań partyzanckich w obronie Zamojszczyzny, w których największy udziału mieli żołnierze Batalionów Chłopskich i ich Komendant Główny gen. Franciszek Kamiński. Podkreślił patriotyczną działalność podczas II wojny światowej społeczeństwa tej ziemi, która wynika także z aktywności społecznej mieszkańców w latach przedwojennych. Zaprezentował także ogrom strat i cierpień mieszkańców Zamojszczyzny, których sprawcami byli Niemcy.

Mirosław Kula - Wiceprezes ZG LTN-K, były Wicewojewoda Częstochowski, podczas swojego wystąpienia.

Wierzę głęboko, że nie tylko Polska, ale i świat nigdy nie zapomni. Niech ta pamięć wiecznie trwa. Niech będzie wieczną przestrogą, ale także niech będzie dla nas wiecznym napomnieniem, jak bardzo jesteśmy zobowiązani dbać o Polskę, by była tak silna, by nigdy nikt więcej nie zdołał jej podbić, zagarnąć, a z nas uczynić niewolników.

Niech żyje wolna, suwerenna i niepodległa Polska! Wieczna pamięć pomordowanym i poległym! Cześć i chwała bohaterom!  - mówiła Halina Trojak Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie podczas swojego przemówienia.

Wszyscy zgromadzeni Goście oddali hołd Dzieciom Zamojszczyzny i wszystkim ofiarom zbrodni oraz żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, którzy walcząc o wolną Ojczyznę, nieśli pomoc i ratunek mieszkańcom Zamojszczyzny w tych tragicznych dniach, zwycięsko przeciwstawili się zaplanowanej przez Niemcy eksterminacji Narodu Polskiego.

Organizatorzy wystawy: