Uczniowie Szkoły w Przyrowie w finale Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” w Warszawie

15 czerwca 2022

Julia Stanuchiewicz z klasy 5 i Robert Konatowski z klasy 7 – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie pod opieką merytoryczną nauczyciela historii Pana Wiesława Stanuchiewicza uczestniczyli
w etapie centralnym XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”, który w dniach 9-11 czerwca 2022r. odbył się w Warszawie i Sulejówku.

W klasyfikacji generalnej Julia wśród 70 finalistów zajęła III miejsce na podium.
W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział ponad 9 tysięcy uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski. Konkurs corocznie przebiega w 4 etapach. Eliminacje szkolne, następnie rejonowe oraz finały wojewódzkie mają wyłonić po 4 najlepszych uczniów w 16 województwach w Polsce. W finale wojewódzkim konkursu 18 marca w Katowicach uczniowie z Przyrowa zajęli dwa pierwsze miejsca. Zwyciężyła Julia zdobywając maksymalną liczbę punktów, a Robert zajął ex aequo drugie miejsce. Tegoroczny finał konkursu obejmował 5 następujących konkurencji: barwę i broń, eksponat muzealny, historię oręża polskiego  w sztuce, geografię militarną oraz zabytki i obiekty historyczne. Uczniowie pisali testy w ciągu dwóch dni w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Pobyt w Warszawie oprócz rywalizacji obejmował także zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, pokaz filmu w Kinotece Pałacu Kultury i Nauki oraz tradycyjny punkt w programie – uroczyste złożenie wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w asyście honorowej żołnierzy z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Konkurs zakończył się w sobotę uroczystą galą finałową wręczenia nagród i zwiedzaniem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Zdobywców najwyższych miejsc nagrodzono książkami oraz atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe medale od Stowarzyszenia – Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Ogólnopolski Koordynator Konkursu – Mazowiecki Kurator Oświaty Pani Aurelia Michałowska pogratulowała uczniom wybitnych osiągnięć, podkreśliła rolę nauczycieli przygotowujących uczniów oraz podziękowała rodzicom za motywację i wsparcie.

Udział uczniów Szkoły w Przyrowie w finale jest kontynuacją poprzednich osiągnięć, w tym Konkursie. Nasi uczniowie podczas 8 finałów, w których już uczestniczyli, aż pięciokrotnie stawali na podium, promując tym samym Szkołę, Gminę, Powiat i Województwo na szczeblu ogólnopolskim.

Więcej informacji na stronach:

www.losyzolnierza.pl       www.wceo.com.pl       www.kuratorium.waw.pl

Data utworzenia:2022-06-15