Tymczasem w naszej szkole… konkursowo i charytatywnie

16 maja 2022

Od jakiegoś czasu zajęcia w szkole odbywają się stacjonarnie. Dla uczniów to zdecydowanie lepiej. Pierwsze półrocze za nami. Sporo się działo w tym czasie. Uczniowie, zdopingowani przez nauczycieli, zdecydowali się wziąć udział w różnych konkursach. Skupimy się na razie na tych literackich i czytelniczych.

Nie od dziś wiadomo, że uczniowie nie zawsze chętnie angażują się w konkursy, bo trzeba więcej czasu poświęcić na dodatkową naukę. Dlatego też, mimo że dla niektórych konkursy zakończyły się bezowocnie, to za tę intensywną ponadplanową pracę, wszystkim uczestnikom bez względu na wynik należą się gratulacje.

A oto jak przedstawiają się osiągnięcia naszych uczniów:

• Antonina Kupisiewicz z klasy VII a – I miejsce w XIII Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Pamięci Haliny Poświatowskiej”
  • Michalina Pawlik z klasy VII a – wyróżnienie w VII Powiatowym Konkursie Czytelniczo-Językowym
  • Wanessa Synowiec z klasy V – II miejsce w II Powiatowym Konkursie Poetyckim „Widzę to, kiedy patrzę w gwiazdy”
  • XXXIII Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa” – eliminacje gminne:
  • Pola Tyrek z klasy I – I miejsce, promocja do udziału w eliminacjach powiatowych
  • Sofia Koval z klasy II – I miejsce, promocja do udziału w eliminacjach powiatowych
  • Wanessa Synowiec z klasy V - I miejsce, promocja do udziału w eliminacjach powiatowych
  • Michalina Jedynak z klasy VII a - I miejsce, promocja do udziału w eliminacjach powiatowych
  • Oliwier Kapkowski z klasy III – II miejsce
  • Aleksandra Pietrzyk z klasy IV – II miejsce
  • Pola Tyrek z klasy I – promocja do udziału w finale regionalnych Spotkań
  • XXXIII Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa” – eliminacje powiatowe:

A oto o czym myśli, patrząc w gwiazdy, zdobywczyni II miejsca konkursu poetyckiego Wanessa Synowiec (kl. V):

Koperta moich myśli

Wyszły dla mnie gwiazdy wszystkie

porozmawiam z nimi dziś

jutro jest nieprzewidywalne

i być może zgubię myśl

powiem wam w sekrecie gwiazdki

że kochana przy was czuję  się

taka ja bez fałszu maski

wysłuchana tu nie gdzieś

was nie męczą moje skargi

czy radości mocny krzyk

setki pytań prośby smutki

płacz cichutki głośny ryk

dziś kopertę wam wysyłam

moich myśli cichych próśb

o pandemii - jej ustanie

zdrowie bliskich mi osób

by schronienie cudzoziemcom

dano w końcu bez dwóch zdań

a planecie czysty oddech

przyjaciołom mało ran

listę myśli już zamykam

choć powinna dłuższa być

mimo niedoskonałości ziemi

właśnie na niej pragnę żyć

Autor: Wanessa Synowiec

Opiekę merytoryczną nad uczniami w wymienionych konkursach sprawowała Alicja Stępniewska-Nawaratne.

Nie tylko artystyczną aktywność uczniów dało się zauważyć w naszej szkole, ale i charytatywną. Ta ostatnia, mocno wsparta przez rodziców i innych mieszkańców naszej gminy, dała nieoczekiwane efekty.

W tym roku szkolnym okazaliśmy pomoc naszej uczennicy Wiktorii zmagającej się z ostrą odmianą białaczki. Cieszymy się, że dziewczynka czuje się lepiej.

Kolejny raz stworzyliśmy też „żonkilowe pola nadziei”. Uczniowie zakupili i sadzili cebulki kwiatów przywiezione z hospicjum w Częstochowie. Zasadzone na początku listopada 2021 r. żonkile właśnie zakwitły i zdobią teren przed szkołą.

W październiku 2021 r. wzięliśmy udział w akcji „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”.

Od wielu lat Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” organizuje zbiórkę artykułów szkolnych, słodyczy, maskotek i artykułów żywnościowych dla Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Udział w niej biorą placówki oświatowe z Częstochowy i Bielska-Białej oraz gminy powiatu częstochowskiego. Koordynatorem akcji jest ksiądz Ryszard Umański.

Powtórnie na apel Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” odpowiedzieliśmy w lutym 2022 r. w związku z wojną w Ukrainie. Zorganizowaliśmy wówczas akcję pomocową „Solidarni z Ukrainą”. Zebrane dary zostały zawiezione do punktu zbiórki, czyli do kościoła św. Wojciecha w Częstochowie.

Uczniowie z Ukrainy, którzy trafili do naszej szkoły, otrzymali z pełnym wyposażeniem plecaki, a jeden został przekazany do Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie. Odbyło się to w ramach akcji „Plecaczek dla ucznia”.

Za dary dziękowaliśmy już na stronie internetowej szkoły. Raz jeszcze wyrażamy swoją wdzięczność wszystkim darczyńcom. Wszak „Każdy ma coś, co może dać innym”, a „Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby”.

Alicja Stępniewska-Nawaratne

Data utworzenia:2022-05-16