Zachowaj Trzeźwy Umysł

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony
19 grudnia 2016

SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU W XVI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII
„ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ” W ROKU 2016 ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W PRZYROWIE

W ramach udziału w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” 2016 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Przyrowie - Szkole Podstawowej  im. A. Mickiewicza oraz Gimnazjum im. Władysława St. Reymonta zrealizowano następujące działania profilaktyczno - edukacyjne:

 

 1. Konkurs plastyczno-literacki dla uczniów szkoły podstawowej „Pod dobrą opieką”, w ramach którego uczniowie wykonali prace plastyczne na temat: Czym jest dobra opieka?
 2. W ramach kampanii w szkole wychowawcy klas przeprowadzili ze swoimi uczniami lekcje wychowawcze w oparciu o materiały profilaktyczno- edukacyjne. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej pracowali z kartami pracy „Tola i Tymek na ścieżce zdrowia” oraz „Kto pomoże, kto się zaopiekuje, kto pochwali”. Zajęcia miały na celu kształtować u najmłodszych uczniów  dobre wzorce żywienia, dbanie o higienę osobistą i chęć pomocy innym ludziom.
 3. Uczniowie klas IV-VI na zajęciach wychowawczych pracowali z kartami „Pomóż Toli i Tymkowi dobrze wybrać”. Wychowawcy uczniów  klas starszych szkoły podstawowej przeprowadzili pogadankę o określaniu emocji oraz sposobach radzenie sobie z nimi. 
 4. Uczniowie gimnazjum na godzinach wychowawczych pracowali z kartami „Jak radzić sobie z problemami?” i „Wolność i odpowiedzialność”. W toku dyskusji z wykorzystaniem metody drzewa decyzyjnego rozpatrywali przykładowe sytuacje problemowe i sposoby ich rozwiązania.
 5. W miesiącu maju odbyły się  tradycyjne imprezy sportowe pod hasłem  „Uciekaj przed nałogiem” o zasięgu powiatowym: bieg przełajowy „Pro Memoria” oraz rajd rowerowy „Śladami Rosiczki”, podczas których  promowaliśmy zdrowy styl życia na sportowo.
 6. Jak co roku kampanią objęto również rodziców. Na zebraniu z rodzicami we wrześniu wychowawcy klas przekazali rodzicom ulotki informacyjne: „Troszczę się o Ciebie”, o tym jak kształtować i pielęgnować dobre relacje z dzieckiem oraz nie popaść w nadopiekuńczość lub zaniedbanie rodzicielskie.
 7. Podczas uroczystości pasowania na ucznia pierwszakom wręczone zostały zawieszki odblaskowe  „Bądź widoczny na drodze”.
 8. We wrześniu przed „Marszem Trzeźwości” przeprowadziliśmy w szkole podstawowej konkurs na plakat o tematyce profilaktycznej. Plakaty wykonało 22 uczniów. Komisja konkursowa na czele z panią dyrektor szkoły przyznała dwie pierwsze nagrody oraz sześć wyróżnień. Prace nagrodzone i wyróżnione zaprezentowano na wystawie.
 9. W poniedziałek 26 września 2016r. ulicami Przyrowa przeszedł „Marsz Trzeźwości” kończący działania profilaktyczno – edukacyjne w ZS-P w Przyrowie w bieżącym roku. Uczniowie pod  opieką pani wicedyrektor oraz nauczycieli wyruszyli sprzed szkoły o godz. 9.00. Uczestnicy maszerowali w takt piosenki „Trzeźwości Song 2016” niosąc przygotowane na tę okoliczność plakaty propagujące zdrowy styl życia i walkę z nałogami. W lokalnych sklepach posiadających koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych i papierosów uczennice z samorządu szkolnego  wręczyły sprzedawcom ulotki informacyjne oraz plakaty o zakazie sprzedaży nieletnim alkoholu i papierosów. Na zakończenie marszu podsumowano tegoroczne działania kampanii w szkole, wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursów. Pani dyrektor przypomniała o wejściu w życie w ostatnim roku przepisów zabraniających sprzedaży nieletnim dopalaczy i e-papierosów. Dopalacze prawnie uznane zostały na równi z narkotykami, a e-papierosy z papierosami. W tym roku pogoda nam dopisała.

 

Laureatami konkursów zostali: Klaudia Mackiewicz, Nadia Kępska, Michalina Pawlik, Martyna Kowalska, Kinga Jasińska, Julia Radło, Igor Walaszczyk, Antonina Kupisiewicz i Damian Maciąg.

 

„Trzeźwości Song 2016”- fragmenty

słowa Agnieszka i Wiesław Stanuchiewicz

 1. Póki jesteś piękny i młody

Nie pal papierosów nie niszcz swej urody

Tylko pij, pij soki owocowe tak jak my.

 

Ref:       Ja nie piję – to widać

              Ja nie piję - to słychać

              Ja nie palę – to widać, słychać i czuć.

 

 2. Tak jak Wlazły, Stoch czy Lewandowski

Mnóż sukcesy, zwalczaj małe troski

Oraz ćwicz, ćwicz razem z nami i Ty.

 

Zdjęcia z „Marszu Trzeźwości 2016” w relacji na stronie internetowej www.szkola.przyrow.pl/galeria.

 

opr. Wiesław Stanuchiewicz

Koordynator Kampanii w ZS-P w Przyrowie

 

 

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-12-19
Data publikacji:2016-12-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2801