Jak skutecznie uczyć się w domu?

26 marca 2020

Drodzy Uczniowie!

Zajęcia w szkołach zostały zawieszone, w związku z tym sposób Waszej nauki i pracy nauczycieli od kilku dni wygląda inaczej. Rodzice bardzo Was wspierają i pomagają wdrożyć się w system zdalnego nauczania. Oto kilka wskazówek dotyczących nauki.

Jak skutecznie uczyć się w domu?

PLANUJ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania – pobudka, śniadanie, nauka (wykonywanie zadań) ,  przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie itd.

ZAPISUJ!  Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczysz.

PRZYGOTUJ SIĘ! Wyłącz komórkę i telewizor.

1. Przewietrz pokój, w którym będziesz się uczył.
  2. Zrób porządek w pokoju i na biurku, uprzątnij to, co znajduje się na wierzchu, co rozprasza Twój wzrok.
  3. Przygotuj kartkę, na której będziesz zapisywać przychodzące Ci do głowy zadania i myśli, po to byś nie rzucał się do innych zadań podczas nauki.
  4. Jedz dobrze, ale nie przejadaj się. Twój mózg ma się koncentrować na nauce, a nie na trawieniu. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce).                      Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
  5. Pij wodę (mózg to lubi).  Bez niej już po chwili poczujesz się ospały.
  6. Ucz się przy naturalnym świetle, a po zmroku przy żarówkach o ciepłej barwie.
  7. Ustaw czasomierz i rób sobie przerwy. Dobrze uczyć się przez 30-45 minut.     Potem zrób sobie 5-15 minutową przerwę. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerw – to wciąga i ciężko Ci będzie wrócić do nauki.
  8. Ruszaj się! Ruszaj się w trakcie przerwy, by pobudzić krążenie. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń: wymachy rąk, przysiady, pajacyki. Po niewielkim wysiłku wraca się do nauki z większą  energią.

Pracując pamiętajcie o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci:

• korzystajcie ze stron odpowiednich do swojego wieku;
• sprawdźcie, czy macie na swoim/domowym komputerze zainstalowany program antywirusowy;
• pamiętajcie, że Internet to skarbnica wiedzy, ale nie wszystkie informacje w nim zamieszczane są prawdziwe;
• nie podawajcie swoich danych osobowych, numeru telefonu, adresu zamieszkania, haseł, nie udostępniajcie swoich zdjęć oraz zdjęć innych osób;
• pamiętajcie, iż osoby w Internecie nie zawsze mogą być tymi, za które się podają;
• nie klikajcie w nieznane linki i załączniki z e-maili;
• nie otwierajcie e-maili z nieznanych źródeł, itp.;
• sprawdzajcie, czy strona, na którą się logujecie jest na pewno bezpieczna, jeśli nie jesteście pewni, pytajcie rodziców;
• uważnie pobierajcie pliki z sieci

-        Nie spędzajcie całego dnia przy komputerze, smartfonie czy tablecie.

-        Korzystajcie z tych narzędzi, o które poproszą Wasi nauczyciele.

-        Pamiętajcie o korzystaniu ze sprawdzonych źródeł, a w sytuacji, kiedy poczujecie się niekomfortowo, poproście o wsparcie rodziców.

Pamiętaj, nauka jest Twoim obowiązkiem, ale może być też przyjemnością.

Wszystko zależy od Ciebie.

Data utworzenia:2020-03-26
Data publikacji:2020-03-26