mLegitymacja już dostępna w naszej szkole

29 stycznia 2020

Uczniowie naszej szkoły mogą już korzystać z mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej w wersji mobilnej, w telefonie komórkowym. mLegitymacja szkolna to bezpieczne, trudne do podrobienia narzędzie, umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji.

Nasza szkoła podpisała już porozumienia z Ministerstwem Cyfryzacji – jest to konieczny warunek do tego, by uczniowie placówki mogli korzystać z mLegitymacji.

Aby uzyskać mLegitymację należy:

1. Złożyć wniosek do dyrektora szkoły (wniosek do pobrania ze strony lub w sekretariacie szkoły) - rodzic lub prawny opiekun;

2. Z wnioskiem dostarczyć (do wglądu) legitymację papierową, celem weryfikacji danych;

3. Z wnioskiem również dostarczyć zdjęcie legitymacyjne - wersja papierowa lub elektroniczna plik.jpg;

4. Pobrać aplikację mObywatel (link do pobrania) na telefon (tylko z systemem Android) - uzupełnić rejestrację i już działa elektroniczna legitymacja.

5. Odebrać z sekretariatu kod QR i jednorazowe hasło do uruchomienia mLegitymacji w telefonie komórkowym ucznia lub rodzica/opiekuna prawnego.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu.

Poniżej do pobrania wniosek oraz informacje o mLegitymacji.

Serdecznie zachęcamy

Kilka informacji o mLegitymacji

Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji mLegitymacja to część aplikacji mObywatel. - To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski. mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem - ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski - powiedział, że wdrożenie mLegitymacji poprzedziły wielomiesięczne testy i pilotaże systemu. Rozwiązanie było testowane w szkołach. Ma ona również umocowanie prawne - jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek - przypomniał szef Ministerstwa Cyfryzacji. - Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z "tradycyjnych" dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina - dodał Marek Zagórski.

Można ją zweryfikować wizualnie - posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

W mLegitymacji zapisane są wszystkie niezbędne dane:

• imię i nazwisko ucznia,
  • numer legitymacji,
  • datę wydania,
  • termin ważności,
  • status użytkownika (uczeń),
  • datę urodzenia,
  • PESEL,
  • nazwę i adres szkoły.

Aby uruchomić mLegitymację uczniowie muszą posiadać telefon z systemem operacyjnym Android wwersji co najmniej 6.0.

Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności "tradycyjnej" legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Data utworzenia:2020-01-29
Data publikacji:2020-01-29