Marsz trzeźwości 2019

3 października 2019

Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” to największa ogólnopolska kampania profilaktyczno – edukacyjna prowadzona od 2001 roku już po raz 19 – ty.

Gmina Przyrów uczestniczy w niej od samego początku. Działania profilaktyczne skierowane są do wszystkich mieszkańców od uczniów szkół różnych szczebli po dorosłych i mają za zadanie propagowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i walkę ze szkodliwymi nałogami.

W bieżącym roku kampania ZTU w Polsce realizowana jest pod hasłem CHCE MI SIĘ CHCIEĆ, a mottem przewodnim jest myśl słynnego amerykańskiego wynalazcy Tomasza Edisona – „SUKCES PRZYCHODZI JEDYNIE DO TYCH KTÓRZY DZIAŁAJĄ, PODCZAS GDY POZOSTALI OCZEKUJĄ JEGO NADEJŚCIA”

Działania zrealizowane w naszej szkole podczas tegorocznej edycji od 1 kwietnia 2019 r. to:

-  udział uczniów w konkursie literacko-plastycznym „Ja za 20 lat”,

- zajęcia z materiałami profilaktycznymi na godzinach wychowawczych z uczniami realizowane przez nauczycieli - wychowawców, w tym o cyberprzemocy i cyberuzależnieniu,

-  akcja edukacyjna dla rodziców uczniów na zebraniach z rodzicami,

- udział pedagoga szkolnego w kursie internetowym „Przeciwdziałanie wyuczonej bezradności wśród dzieci i młodzieży” na platformie edukacyjnej Akademia Profesjonalnego Nauczyciela,

- organizacja imprez sportowych takich jak: Bieg „Pro Memoria”, czy Rajd   Rowerowy „Śladami Rosiczki” i propagowanie aktywności fizycznej oraz zasad zdrowej rywalizacji,

- coroczny Marsz Trzeźwości we wrześniu podsumowujący działania w ramach kampanii

W trakcie tegorocznego Marszu uczniowie pod opieką nauczycieli z przygotowanymi plakatami śpiewając „Trzeźwości Song 2019” do melodii piosenki „Jestem z miasta” zespołu Elektryczne Gitary przeszli ulicami Przyrowa: Szkolną, Rynek, Częstochowską, Jasną. Uczestnicy Marszu odwiedzili sklepy posiadające koncesje na sprzedaż alkoholu i papierosów i wręczyli sprzedawcom ulotki informacyjne o zakazie sprzedaży alkoholu i papierosów osobom nieletnim poniżej 18 – tego roku życia. „Poproszę dowód!” oraz „Komu sprzedajesz alkohol?” Na zakończenie Marszu laureatom konkursu literacko-plastycznego „Ja za 20 lat” wręczone zostały dyplomy i nagrody książkowe od organizatora kampanii.

zdjęcia: Anna Jaworowska

opr. Szkolny Koordynator Kampanii Wiesław Stanuchiewicz