SPRAWOZDANIE Z TURNIEJU HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR STAROSTY CZĘSTOCHOWSKIEGO W 650. ROCZNICĘ LOKACJI PRZYROWA PRZYRÓW, 12 MARCA 2019 ROKU

18 marca 2019

Dnia 15 marca 2019 r. mija 650 lat od lokacji miasta Przyrowa przez króla Kazimierza Wielkiego, który na zamku w Olsztynie wydał przywilej dla rycerza Jakuba Rechickiego z Nagłowic na założenie miasta nad rzeką Wiercicą. Od tego wydarzenia datuje się historia Przyrowa. Przyrów był miastem 500 lat, do roku 1870, kiedy to po upadku powstania styczniowego na mocy ukazu cara Rosji – Aleksandra II z 1869 r. wraz z innymi miastami utracił prawa miejskie. Pamięć o dawnych miastach związanych z osobą króla, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” kultywuje Stowarzyszenie Miast Króla Kazimierza Wielkiego obejmujące około 200 miast Kazimierzowskich.

Obchodzony corocznie w szkole w Przyrowie „Dzień Lokacji” ma na celu zwrócenie uwagi na dawne, zapomniane miasta, takie jak Przyrów, które zasługują na historyczne wspomnienie.

Rozgrywany po raz siedemnasty w hali ZS-P w Przyrowie turniej piłki nożnej już po raz dziewiąty wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Częstochowie, które ufundowało puchary, statuetki oraz piłki dla 4 najlepszych zespołów.

Turniej w Przyrowie zapoczątkowany został w 2003 roku, wkrótce po oddaniu do użytku hali sportowej. W 16-tu dotychczas rozegranych turniejach 6-krotnie „Puchar Lokacji” zdobyli gospodarze, 3-krotnie zwyciężali uczniowie z Lelowa, jednokrotnie z Koniecpola nr 1, Mokrzeszy, Woli Mokrzeskiej, Olbrachcic, Mstowa, Koniecpola nr 2 i w 2018 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Zielonej.

Tegoroczny turniej odbył się zgodnie z planem w godzinach od 9.00 do14.00. w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Udział wzięła w nim rekordowa w historii turnieju liczba 11 zespołów z 7 gmin powiatu częstochowskiego. Turniej oficjalnie otworzyła Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie - Pani Halina Trojak. Rys historyczny przedstawił pomysłodawca turnieju nauczyciel historii Wiesław Stanuchiewicz.  Rozgrywki sędziował sędzia Jakub Bałchanowski. Na widowni zgromadzili się uczniowie i nauczyciele szkoły.  Rozegrano w sumie 22 mecze w systemie mieszanym: najpierw rozgrywki w trzech grupach następnie, faza barażowa o wejście do najlepszej czwórki dla trzech zespołów z drugich miejsc. Następnie półfinały, mecz o III miejsce i na koniec wielki finał. Najlepszy okazał się pierwszy zespół gospodarzy, który po zwycięstwie w grupie w półfinale zwyciężył drugi zespół z Przyrowa 1:0, a w finale wygrał 2:1 z niepokonanym do tego meczu w turnieju zespołem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniecpolu. W bieżącym roku gospodarzy reprezentowały dwie drużyny. Starsi chłopcy z klasy VI oraz drugi zespół oparty na zawodnikach z klas V i IV. Zespół ten, zgłoszony jako Przyrów II sprawił ogromną niespodziankę, gdy po zwycięstwie w grupie barażowej dotarł do najlepszej czwórki turnieju i chociaż w fazie finałowej przegrał minimalnie swoje dwa mecze to sprawił publiczności wiele pozytywnych emocji. Na trzecim miejscu zakończył udział w turnieju zespół z Lelowa.

Klasyfikację strzelców wygrał zdecydowanie zdobywca 9 bramek Filip Magiera z Przyrowa I. Najlepszym bramkarzem został Kacper Grzesik również ze zwycięskiej drużyny Przyrowa I, któremu przeciwnicy w całym turnieju strzelili tylko jedną bramkę dopiero w samym finale. Najlepszym zawodnikiem turnieju po niełatwym do rozstrzygnięcia werdykcie opiekunów zespołów wybrany został lider zespołu z Koniecpola 2 Jakub Zawada.

W przerwie zawodnicy i opiekunowie otrzymali poczęstunek ufundowany przez dyrekcję szkoły. Zawody zakończyły się wręczeniem pucharów, dyplomów, statuetek oraz nagród rzeczowych. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie podziękowała wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację i zaprosiła na turniej w następnym 2020 roku.

opracował Wiesław Stanuchiewicz

Data utworzenia:2019-03-18