„ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ” SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU W KAMPANII ZA ROK 2018

SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU W XVII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII
„ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ” W ROKU 2018

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W PRZYROWIE

Kampania “Zachowaj Trzeźwy Umysł” to największa ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna prowadzona od 2001 roku już po raz 18 - ty. Gmina Przyrów uczestniczy w niej od samego początku. Działania profilaktyczne skierowane są do wszystkich mieszkańców; od uczniów szkół po dorosłych i mają za zadanie propagować zdrowy styl życia, aktywność fizyczną i walkę z nałogami.

W ramach udziału w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” 2018 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Przyrowie - Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza zrealizowano następujące działania profilaktyczno - edukacyjne:

1. Konkurs plastyczno-literacki dla uczniów szkoły podstawowej „Autoportret”,
w ramach którego uczniowie wykonali prace plastyczne: (4 uczniów szkoły otrzymało wyróżnienia w postaci dyplomów i nagród książkowych).

2. W ramach kampanii w szkole wychowawcy klas przeprowadzili ze swoimi uczniami lekcje wychowawcze w oparciu o karty pracy oraz scenariusze zajęć z materiałami profilaktyczno - edukacyjnymi.

3. W miesiącu maju, pod hasłem „Uciekaj przed nałogiem” odbyły się tradycyjne imprezy sportowe o zasięgu powiatowym: Bieg Przełajowy „Pro Memoria” oraz Rajd Rowerowy „Śladami Rosiczki”, podczas których promowaliśmy zdrowy styl życia na sportowo.

4. Jak co roku kampanią objęto również rodziców. Na zebraniu z rodzicami we wrześniu wychowawcy klas przekazali rodzicom ulotki informacyjne: Jak budować poczucie własnej wartości u dziecka? i Poczucie własnej wartości kluczem do szczęścia.

5. Podczas uroczystości pasowania na ucznia pierwszakom wręczone zostały zawieszki odblaskowe „Bądź widoczny na drodze”.

6. W poniedziałek, 1 października ulicami Przyrowa przeszedł „Marsz Trzeźwości”.

W trakcie Marszu z przygotowanymi plakatami śpiewając „Trzeźwości Song 2018” na melodię piosenki „Jestem z miasta” zespołu Elektryczne Gitary uczestnicy przeszli ulicami Przyrowa: Szkolną, Rynek, Częstochowską, Jasną i wrócili do szkoły. W sklepach z koncesją na sprzedaż alkoholu i papierosów wręczone zostały sprzedawcom ulotki informacyjne Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem oraz Liczy się wiek, nie wygląd.

„Trzeźwości Song 2018”- fragmenty

słowa Agnieszka i Wiesław Stanuchiewicz

1. Póki jesteś piękny i młody

Nie pal papierosów nie niszcz swej urody

Tylko pij, pij soki owocowe tak jak my.

Ref:        Ja nie piję – to widać

Ja nie piję - to słychać

Ja nie palę – to widać, słychać i czuć.

1.  Tak jak Kurek, Stoch czy Lewandowski

Mnóż sukcesy, zwalczaj małe troski

Oraz ćwicz, ćwicz razem z nami i Ty.

Zdjęcia z „Marszu Trzeźwości 2018” w relacji na stronie internetowej www.szkola.przyrow.pl/galeria.

opr. Wiesław Stanuchiewicz

Koordynator Kampanii w ZS-P w Przyrowie