MIKOŁAJKI

24 stycznia 2018

6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki. Pamięć o świętym biskupie Mikołaju jest wciąż żywa.

Od IX wieku był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Spisany w Bizancjum Żywot Mikołaja pióra archimandryty Michała z IX wieku przekazuje, że już w tym czasie 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia.  Liczne, poświadczone przez Kościół cuda sprawiły, że na Zachodzie jego wspomnieniu nadano również rangę święta. Najstarszy o tym przekaz pochodzi z akt synodów w Neapolu z lat 821 i 842. Na synodzie w Oksfordzie z 1222 roku podniesiono rangę tego święta w kalendarzu do najwyższej.

Samorząd Uczniowski postanowił z tej okazji wręczyć dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły własnoręcznie zrobione rózgi. Uczniowie naszej szkoły mogli skosztować pysznych cukierków!

Data utworzenia:2018-01-24
Data publikacji:2018-01-24